PGE Giganty Mocy - Pierwsze w Polsce muzeum o węglu i energii. Doskonały pomysł na wycieczkę szkolną. Muzeum w Łódzkiem atrakcyjne dla rodzin z dzieckiem, dziećmi, rodziną.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Zapraszamy na „Noc Muzeów"

aktualnosci

Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska zaprasza miłośników muzealnictwa oraz dobrej zabawy na wydarzenie „Filmowa Noc Muzeów”, które odbędzie się już 20 maja w godz. 17:00 – 22:30. Czeka na Was moc atrakcji.

Chcielibyście rozwiązać questing po Ekspozycji, którego motywem przewodnim będzie tworzenie produkcji filmowej? Przyjdźcie do nas w Noc Muzeów.

Weźcie udział w konkursie Nowy Superbohater Filmowy! Więcej informacji o konkursie znajdziecie TUTAJ. 

Warto! Do wygrania atrakcyjne nagrody.

Jesteście pasjonatami sztuki filmowej? Na zajęciach twórczych „Mała forma filmowa - istne szaleństwo” pod czujnym okiem reżyserów Michała Toczka i Klaudii Folgi stworzycie scenariusz i zrealizujecie film.

Jesteście miłośnikami animacji? To właśnie dla Was przygotowaliśmy warsztaty „Animacja poklatkowa z mamutem w tle” podczas których dowiecie się, jak stworzyć krótkie impresje w konwencji animowanych pocztówek.

Jesteście ciekawi, co kryje kabina projekcyjna, a może chcecie zadać kilka pytań na temat zagadnień związanych z projekcją filmów? Macie ochotę obejrzeć pokazy filmów krótkometrażowych nagrodzonych na festiwalach, a może obejrzeć film w kinie plenerowym? Bądźcie z nami w PGE Gigantach Mocy 20 maja.

Na najmłodszych czekać będą zabawy z ozobotami, warsztaty LEGO, strefa makijażu i tatuażu, pokazy filmów krótkometrażowych dla dzieci oraz kącik plastyczny.

Czerwony dywan, reflektory, błyski fleszy ... to wszystko zostanie zaaranżowane w ramach naszej Filmowej Fotościance. Aż prosi się o zdjęcie! A będzie na pewno wyjątkowe, ponieważ skorzystacie z przygotowanych przez nas gadżetów i zapozujecie z dedykowaną Nocy Muzeów statuetką „Gigantem”.

Mecenasem i Sponsorem Kultury jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska oraz Marszalek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Partnerami wydarzenia są: Pracownia Nitka, Restauracja Za Kulisami, Bistro Makaron i Kawa, Społeczna Akademia Nauk Filia w Bełchatowie, TEB Bełchatów, Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa w Bełchatowie.

Patronat Medialny: TVP3 Łódź.

Szczegółowy program Filmowej Nocy Muzeów w PGE Gigantach Mocy znajdziecie poniżej:

20 maja 2023r., 17:00 – 22:30.
PGE Giganty Mocy, Plac Narutowicza 3.

----------------------------------------------------------

Questing po Ekspozycji „Filmowy zawrót głowy”

W godz. od 17:00 – 22:00

Godziny wejść: 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00

Zwiedzanie Ekspozycji PGE Giganty Mocy połączone z rozwiązywaniem Questingu, którego motywem przewodnim będzie wątek tworzenia produkcji filmowej. Zwiedzający będzie mógł poczuć się jak młody scenarzysta, który chce nakręcić swój pierwszy film. Pozna proces tworzenia super produkcji i dowie się jak długą drogę musi przejść film, aby trafić na ekrany kinowe.

Bilet za 1 zł do nabycia w kasie MCK Bełchatów lub on-line.

----------------------------------------------------------

Warsztaty „Animacja poklatkowa z mamutem w tle”

W godz. od 17:00 do 20:00, sala warsztatowa PGE Giganty Mocy

To interaktywne warsztaty podczas których  uczestnicy „Nocy Muzeów” będą mieli okazję dowiedzieć się, jak stworzyć krótkie impresje w konwencji animowanych pocztówek. Uczestnicy zajęć, za pomocą różnych materiałów oraz przy użyciu różnorodnych technik (m.in. wycinanki, plasteliny, sylwetki) wykonają indywidualne, nietuzinkowe dzieła. Efektem końcowym warsztatów będzie montaż filmu wraz z oprawą muzyczną w jakości full HD. Montażu filmu, już po zakończeniu „Nocy Muzeów” dokona sama prowadząca warsztaty - Magdalena Bryll. O efektach tej koprodukcji będziemy mieli okazje się przekonać jeszcze przed wakacjami.  Warsztaty skierowane są do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. W przypadku dzieci poniżej 7 roku życia wymagana obecność rodzica w trakcie trwania warsztatów.

I grupa w godz. 17:00 – 18:00 (ilość osób 10-15)

II grupa w godz. 18:00 – 19:00 (ilość osób 10-15)

III grupa w godz. 19:00 – 20:00 (ilość osób 10-15)

IV grupa w godz. 20:00 – 21:00 (ilość osób 10-15)

Warsztaty poprowadzi Magdalena Bryll, absolwentka PWSFTviT w Łodzi (2007, kierunek animacja, wydział operatorski), od dziecka pasjonatka animacji. Pracowała m.in. przy filmie „Piotruś i Wilk” (Oscar 2008). Obecnie prowadzi warsztaty animacji dla amatorów w Polsce i za granicą w licznych muzeach, domach kultury, szkołach i pracowniach (m.in. Muzeum Polin, Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Wolność i Demokracja, Muzeum Kinematografii w Łodzi). Od 2012 r. prowadzi pracownię animacji w Domu Kultury Rembertów, współpracuje regularnie z Warszawskim Liceum Filmowym i Kreacji Gier Wideo, Instytutem Edukacji Artystycznej APS, Warszawską Szkołą Reklamy, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym oraz Legnicką Akademią Filmową. Pod nazwą Poklatkowo.pl działa od 2010 r., a pod jej opieką powstało ponad 500 filmów.

Udział bezpłatny.

Zapisy w Sekretariacie MCK Bełchatów, pod numerem telefonu 44 635 00 48.

----------------------------------------------------------

Giga warsztaty LEGO
W godz. 18:00 – 21:00, sala plastyczna PGE Giganty Mocy

Podczas warsztatów za pomocą uwielbianych klocków LEGO® Instruktorzy z Edukido wraz z dziećmi stworzą giga budowle oraz konstrukcje z bohaterami filmowymi w tle. Taka zabawa z pewnością pobudzi ich spostrzegawczość, koncentrację oraz kreatywność. Prowadzący: edukatorzy z Edukido Łódź.

Warsztat „Jurassic Park - w świecie dinozaurówprzeznaczony dla I grupy wiekowa ok. 6-8 lat, w godz. 18.00 – 19:00. Na najmłodszych milusińskich czeka pełna akcji przygoda oraz kreatywna zabawa łącząca ciekawość z odkrywaniem świata dinozaurów.

Warsztat „Film poklatkowy” przeznaczony dla II grupy wiekowej ok. 9-10 lat, w godz. 19.00 – 20:00. Uczestnicy zajęć przy użyciu klocków LEGO przygotują nietuzinkowe scenki filmowe, by następnie wykorzystać je do wykonania krótkich filmików.

Warsztat „Parada” przeznaczony dla III grupy wiekowej  ok. 11-12 lat, w godz. 20.00 – 21:00. Uczestnicy skonstruują z kloców LEGO filmową paradę. Znajdą się w niej bohaterowie z ich ulubionych bajek. Wszystkie te postacie zostaną zaprezentowane na ruchomych platformach.

Ilość uczestników jednego warsztatu 25 osób. Zapisy w Dziale Marketingu MCK Bełchatów pod numerem telefonu 44 635 19 10.

Wstęp bezpłatny.
----------------------------------------------------------

Warsztaty twórcze „Mała forma filmowa - istne szaleństwo” (tworzenie scenariusza i realizacja filmu) – prowadząca Małgorzata Stasiak, wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi.

Warsztat dla I grupy:
- w godz. od 17:00 do 18:30 (tworzenie scenariusza), miejsce: sala teatralna MCK
- w godz. od 18:30 do 20:30 (realizacja filmu), miejsce: sala kinowa
(ilość osób w grupie 15).

Warsztat dla II grupy:
- w godz. od 19:00 – 20:30 (tworzenie scenariusza) miejsce: sala teatralna MCK
- w godz. 20:30 – 22:30 (realizacja filmu), miejsce: sala teatralna MCK lub kabina projekcyjna.

(ilość osób w grupie 15).

Pasjonaci sztuki filmowej pod czujnym okiem reżysera Michała Toczka i Klaudii Folgi poznają tajniki filmowego warsztatu. Szalona twórcza przygoda polegać będzie na realizacji małej formy filmowej na podstawie tekstów stworzonych podczas warsztatów kreatywnego pisania.

Udział bezpłatny. Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 12 roku życia, osób dorosłych.

Uwaga! W przypadku zainteresowania wyłącznie jednym z etapów warsztatów, istnieje możliwość uczestnictwa w tym wybranym. Do wyboru dwa etapy: tworzenie scenariusza lub realizacja filmu.

Zapisy w Dziale Marketingu MCK Bełchatów pod numerem telefonu 44 635 19 19.

----------------------------------------------------------

Pokazy filmów krótkometrażowych nagodzonych na festiwalach.

sala  teatralno – widowiskowa PGE Giganty Mocy.

Godz. 17:00 Film „Martwe małżeństwo” w reżyserii Michała Toczka.

Godz. 18:00 Film "Jaskinia Żółwi" w reżyserii Klaudii Folgi.

Po pokazach odbędą się spotkania z autorami filmów, w sali teatralno – widowiskowej PGE Giganty Mocy.

----------------------------------------------------------

Pokaz wybranych filmów dla dzieci, nagradzanych na festiwalu polskiej animacji O!PLA:, start: godz. 19:00, sala  teatralno – widowiskowa PGE Giganty Mocy.

NIE TAKI KROKODYL STRASZNY (10 min., reż. Grzegorz Koncewicz)
Piesek poznaje w kanale krokodyla i zaprasza go do domu, żeby mógł się umyć i najeść zanim wróci pan pieska. Krokodyl opowiada pieskowi swoją historię i dowiaduje się, że nie jest taki straszny, a lepiej niż w kanale będzie mu mieszkać w zoo. LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2021

OSIEDLE (10 min., reż. Magdalena Bryll)
W miejscu wiekowego lasu powstaje nowe osiedle, uporządkowane, nowocześnie zaprogramowane i ... bezduszne. Tomek i Tonia wraz z innymi dziećmi, dzięki swej wyobraźni i pomysłowości zmieniają ten stan rzeczy. Scenariusz Magdaleny Bryll i Witolda Giersza wg. pomysłu Ernesta Brylla. Głosu jednej z postaci użyczył sam Witold Giersz. LAUREAT BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2018.

SCHRONISKO: PIES (16 min., reż. Jarosław Szyszko)
Do schroniska przybywa zaniedbany, wychudzony pies z naderwanym uchem i bliznami na ciele. Nie wszystkie zwierzęta są z tego zadowolone. Podejrzewają, że jest bardzo zły. Okazuje się jednak, że osądzili przybysza zbyt pochopnie. Zawstydzone, namawiają go na zwierzenia. Pies opowiada swoją historię: od chwili, gdy jako gwiazdkowy prezent zyskuje dom i przyjaciela – małego chłopca, poprzez smutne i tragiczne życie psa łańcuchowego na wsi, ucieczkę do lasu, gdzie czuje się wolny i szczęśliwy, do momentu, kiedy bez czucia pada na ziemię jako ofiara myśliwych. LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2016.

WTOREK W PONIEDZIAŁEK (22 min., reż. Natalia Dziedzic)
Brat, siostra i ich magiczny kot wyruszają odzyskać poniedziałek, który zniknął z kalendarza. 

Wstęp bezpłatny.

----------------------------------------------------------

Giga konkurs na Nowego Superbohatera Filmowego

Zgłoszenia do konkursu: 20 maja 2023r. na dolnym foyer budynku PGE Gigantów Mocy od 17:00 -19:30, rozstrzygniecie konkursu o godz. 20:30 w sali teatralno – widowiskowej.

Macie ochotę na dobrą zabawę? Jeśli tak, to koniecznie odwiedźcie nasze muzeum przebrani za superbohatera jakiego jeszcze świat filmowy nie widział! Dajcie wyraz swojej kreatywności! Warto, bo najciekawsze trzy realizacje zostaną nagrodzone. Ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie nagród i statuetek „Gigantów” odbędzie się 20 maja br. o godzinie 20:30 na sali teatralno – widowiskowej w blasku fleszy!

Przed przystąpieniem do konkursu należy zapoznać się z Regulaminem Konkursu dostępnym TUTAJ.

----------------------------------------------------------

Giga regeneracja – strefa z jedzeniem
W godz. 17:00 – 22:00, foyer PGE Gigantów Mocy

Na głodnych i spragnionych regeneracji czekać będzie dedykowana wydarzeniu strefa. To tutaj kupicie chrupiący popcorn, jedzenie street food: hamburgery, hot - dogi, bajgle oraz wypijecie smaczną lemoniadę i kawę.

Stoisko: Bistro Makaron i Kawa, Cuda na patyku 86 Piotr Granowiecki.

Strefa płatna.

----------------------------------------------------------

Kino plenerowe

O godz. 21:00, plac przy scenie plenerowej MCK PGE Gigantów Mocy. W razie niepogody zapraszamy do sali teatralno – widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy.

Na spragnionych mocnych wrażeń czekać będzie film „Nieznośny ciężar wielkiego talentu”.

Wstęp wolny.

----------------------------------------------------------

Co kryje kabina projekcyjna Kina Kultura?

Oprowadzenia po kabinie projekcyjnej o godz.: 17:00, 17:30 18:00, 18:30. 19:00.

Kabina projekcyjna, budynek główny MCK (I piętro), Plan Narutowicza 1A.

To właśnie w trakcie „Nocy Muzeów” naszym gościom uda się zajrzeć do kabiny projekcyjnej, a może zadać kilka pytań na temat zagadnień związanych z projekcją filmów.

----------------------------------------------------------

Filmowa Fotościanka.

W godzinach od 17:00  - 22:30, dolny hol budynku Gigantów.

Czerwony dywan, reflektory, błyski fleszy ... to wszystko będzie na Was czekać na naszej Gigantycznej Foto – ściance. Zdjęcie będzie wyjątkowe, ponieważ będziecie mogli skorzystać z przygotowanych przez nas gadżetów i zapozować z dedykowaną Nocy Muzeów statuetką „Gigantem”.

----------------------------------------------------------

Strefa makijażu i tatuażu dla dzieci

W godz.: od 17:30 do 20:30, foyer PGE Gigantów Mocy. 

Z „Nocy Muzeów” Wasze pociechy wyjdą od nas z wymalowanymi buźkami oraz z oryginalnymi tatuażami w iście filmowej konwencji. Zarówno małe dzieci jak i te dużo starsze będą zachwycone swoją zmianą image. Nasi przesympatyczni animatorzy umilą Waszym dzieciom czas, a nasze malunki dedykowane bohaterom filmowym zachwycą niejednego, nawet najbardziej wymagającego milusińskiego! Nie może Was zabraknąć!

Udział bezpłatny.

----------------------------------------------------------

Zabawy z Ozobotami

W godz. od 17:00 do 22:00, foyer PGE Gigantów Mocy.

W trakcie „Nocy Muzeów” Edukatorzy z Fundacji Nitka wraz z Ozobotami zabiorą dzieci w niesamowitą przygodę rysowania i rozwiązywania zagadek. Za pomocą kolorowych kodów dzieci zaprogramują zadania, które wykonują roboty.

----------------------------------------------------------

Grupa Teatralna BAT

Rozglądajcie się uważnie, ponieważ wśród Was będą krążyć prawdziwi aktorzy Grupy Teatralnej BAT przebrani za postacie filmowe.

----------------------------------------------------------

Kącik plastyczny TEB Bełchatów

W godz. 17:00 do 22:00, foyer PGE Gigantów Mocy.

W kreatywnym kąciku TEB Bełchatów na najmłodszych uczestników Nocy Muzeów czekać będą specjalnie przygotowane obrazki do pokolorowania wraz z kolorowymi akcesoriami.

----------------------------------------------------------

Wydarzenie towarzyszące:

19.05.2023r. godz. 17:00. Wernisaż wystawy Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego pn. „Jaskinie Jury” oraz wystawy pn. „Długie czasy”. Miejsce: galeria na piętrze MCK PGE Giganty Mocy.

Wystawy „Jaskinie Jury” to fotoreportaż z obserwacji znajdujących się na terenie Jury jaskiń i skamieniałości oraz próba uchwycenia zadziwiającego piękna natury. Ulubionymi modelami Joanny Olejnik i Macieja Witkowskiego – fotografów, członków Speleoklubu Łódzkiego - są nacieki skalne, liczne szczeliny oraz kręte korytarze jaskiń często niedostępnych dla turystów.

Kolejna wystawa Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego to próba wykorzystania w fotografii „Długich czasów naświetlania”. Ten sposób fotografowania jest szczególnie przydatny w sytuacji, kiedy fotograf ma ograniczony dostęp do światła i nie chce podnosić parametru ISO. Jak również do tego, by pokazać efektowne rozmycia ruchu, malowanie światłem, zdjęcia nocnego nieba, zamrożenie przepływającej wody albo rozmycie jadących pojazdów. O efektach wykorzystania przez autorów fotografii tej ciekawej metody robienia zdjęć przekonamy się już wkrótce na wernisażu wystawy.

 

Sponsor tytularny

PGE

Organizator

Sponsor 2ROTTripadvisorPOT