Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników.
Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Nowe eksponaty w PGE Gigantach Mocy!

wydarzenia

Ekspozycja PGE Giganty Mocy zaprasza do odkrywania nowych eksponatów, które pojawiły się w Sali Południe. Mowa o wysłużonych ZAZ- ach, które w PGE Gigantach Mocy przybrały postać interaktywnych stanowisk.

Autentyczne urządzenia - Zespoły Automatyki Zabezpieczeniowej - Generator Transformator (ZAZ-GT), zostały przekazane PGE Gigantom Mocy dzięki uprzejmości Elektrowni Bełchatów. Dofinansowane ze środków PGE Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej SA w Bełchatowie, zostały zaadaptowane do nowych celów - te elektrowniane cudeńka zyskały nowe życie! Za pomocą wbudowanych w konstrukcję ZAZ-ów gier, uczestnicy Ekspozycji zapoznają się ze sposobami generowania energii elektrycznej, próbują zamienić energię mechaniczną własnych mięśni, na energię elektryczną oraz mogą stanąć do rywalizacji w wytwarzaniu energii!
Do czego służyły ZAZ-y? W przypadku wystąpienia zakłóceń po stronie elektrycznej, zapewniały bezpieczne wyłączenie urządzeń blokowych w blokach energetycznych bełchatowskiej elektrowni. Taka koncepcja awaryjnego zabezpieczenia stanowiła w latach 70-tych nowatorskie rozwiązanie na skalę światową. Urządzenia te powstały w oparciu o system modułowo – kasetowy budowy elektronicznych urządzeń automatyki zapezpieczeniowej, opracowany w latach 1973-77, w laboratorium Instytutu Energetyki w Warszawie. Produkcję ZAZ-GT podjęto w 1975 roku w Zakładach Elektroniki Górniczej w Tychach.

ZAZ-y można już oglądać zwiedzając Ekspozycję PGE Giganty Mocy. Dodatkowo Ci, którzy będą chcieli poznać zasady działania bloku energetycznego, będą mieli taką okazję podczas zwiedzania ekspozycji w dniu 8 grudnia. Wtedy bowiem odbędą się warsztaty pt."Eksponaty z mocą", organizowane z okazji udostępnienia zwiędzającym nowych eksponatów. 

Sponsorem Projektu "Eksponaty z mocą - Miejskie Centrum Kultury" w ramach, którego powstały nowe eksponaty jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. 

Sponsor tytularny

PGE

Organizator

Sponsor 2ROTTripadvisorPOT