PGE Giganty Mocy - Pierwsze w Polsce muzeum o węglu i energii. Doskonały pomysł na wycieczkę szkolną. Muzeum w Łódzkiem atrakcyjne dla rodzin z dzieckiem, dziećmi, rodziną.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Kim jesteśmy?

 

PGE Giganty Mocy to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, które w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez  bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. 

Wystawa skierowana jest zarówno do wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, jak i rodzin z dziećmi, czy też turystów indywidualnych.

Ideą ekspozycji jest ukazanie poprzez zabawę naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną.

Odwiedzający ekspozycję przeprowadzają doświadczenia z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności. Spacerują po dnie morza i odwiedzają las tropikalny, dowiadując się przy tym o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego. Odwiedzający eksperymentują w generatorze odpowiedzialnym za wytwarzanie prądu, sterują procesem wytwarzania energii oraz podziwiają szczątki mamuta, żyjącego niegdyś na obszarze dzisiejszej odkrywki węgla brunatnego w Bełchatowie. Mogą również wziąć udział w różnorodnych warsztatach edukacyjnych, stanowiących doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole.

Ekspozycja PGE Giganty Mocy w sposób interaktywny ukazuje ponadto dzieje powstania bełchatowskiej kopalni i elektrowni oraz najnowszą historię Bełchatowa, pokazaną w kontekście działalności bełchatowskiego zagłębia górniczo-energetycznego.  

Po ekspozycji, znajdującej się na dwóch kondygnacjach budynku, oprowadza multimedialna rodzina Gigusiów Brunatnych, w tym ciekawy świata Woltuś, przyjazna i towarzyska Dżulka oraz uczynny i wszystkowiedzący prof. Om. 

Dzięki wizycie w PGE Gigantach Mocy odwiedzający nasi goście zapamiętają i zrozumieją zagadnienia z zakresu nauk ścisłych, w tym geografii i geologii, biologii, paleontologii, chemii oraz fizyki.

Stałej ekspozycji towarzyszą wystawy czasowe, nawiązujące tematycznie do ekologicznych aspektów Regionu Łódzkiego. 

Obiekt Gigantów Mocy wyposażony jest w przestronną salę teatralno-widowiskową na 500 osób oraz w funkcjonalną salę zebrań wyposażoną w profesjonalny sprzęt audiowizualny.

Interaktywna wystawa PGE Giganty Mocy powstała z inicjatywy Miasta Bełchatowa w ramach realizacji projektu pn. „Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z ekspozycją Giganty Mocy”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

PGE Giganty Mocy stanowią stałą wystawę Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie - placówki kulturalnej, będącej samorządową jednostką organizacyjną Miasta Bełchatowa. 

Działalność PGE Gigantów Mocy została doceniona przez Polską Organizację Turystyczną, która nadała placówce status Produktu Turystycznego 2015 Roku, a także przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, który w ramach ogólnopolskiego konkursu "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich" przyznał wystawie tytuł miejsca najbardziej przyjaznego rodzinie w 2015r. 

Wizyta w PGE Gigantach Mocy to doskonały pomysł na ciekawe spędzanie czasu wolnego wraz z rodziną, a także na wycieczkę szkolną.  

 

Zachęcamy do zapoznania się z filmem prezentującym naszą działalność (KLIKNIJ)

Sponsor tytularny

PGE

Organizator

Sponsor 2ROTTripadvisorPOT