PGE Giganty Mocy - Pierwsze w Polsce muzeum o węglu i energii. Doskonały pomysł na wycieczkę szkolną. Muzeum w Łódzkiem atrakcyjne dla rodzin z dzieckiem, dziećmi, rodziną.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Charles Augustin de Coulomb

14 czerwca swoje urodziny obchodzi francuski inżynier i fizyk Charles Augustin de Coulomb. To kolejna ważna postać świata nauki, którą prezentujemy w serii Wielcy Odkrywcy. Coulomb uczył się w Collège Mazarin (u tego samego Kardynała Mazzarini od trzech muszkieterów) w Paryżu, a potem wstąpił do szkoły kształcącej inżynierów dla potrzeb wojska i po jego ukończeniu przez ponad dwadzieścia lat budował fortyfikacje we Francji, jak i koloniach. Pod koniec kariery zaczął eksperymentować i teoretyzować. Postanowił zbadać problem tarcia i okazało się, że poszło mu całkiem nieźle, bo wymyślił prawo zwane dziś prawem Coulomba. Doświadczenia swe spisał w dziele „Teoria maszyn prostych”, które zostało uhonorowane Grand Prix w roku 1781 roku przez Francuską Akademię Nauk. W tym samym roku Coulomb został wybrany do sekcji mechanicznej Akademii i postanowił skończyć z Armią i zająć się nauką. Aby dowiedzieć się więcej na temat odkryć tego wielkiego naukowca, zajrzyjcie do naszej infografiki. Zachęcamy do odkrywania i poszukiwania inspiracji, bo nauka to wspaniała przygoda.

 

Sponsor tytularny

PGE

Organizator

Sponsor 2ROTTripadvisorPOT